Asansör patenleri asansörü oluşturan en önemli unsurlar arasında yerini ilk sırada almaktadır. Asansör patenleri asansörün hareket kabiliyetini sağlayan ve aynı zamanda asansör kapılarının açılıp kapanmasında çok büyük bir rol oynayan asansör elemanlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Asansör patyenleri genel olarak asansörün iç mekanizmasında kullanılmak yerine asansörün kapılarının hareketin de kullanılan önemli bir detay halini almış durumdadır. Asansör patenleri asansör kapılarında kullanılmasının en önemli amacı kapıların rahat bir şekilde kayarak açılmasını sağlamaktır. Asansör patenleri asansörler için oldukça önemli parçalar olarak adını duyurmuştur. Çeşit çeşit asansör patenleri bulunmaktadır. Bu çeşitliliğin asıl amacı asansörlerin gün geçtikçe gelişmesi ve her geçen yıl yeni modellerin üretime çıkması olarak algılanmaktadır. Bu doğru bir düşüncedir. Asansör çeşitliliğine ve üretim farklılıklarına göre asansör paten modelleri bulunmaktadır. Bu paten çeşitlerinden bir kaçını açıklamaya çalışacağım.
Kayan patenler: Bu tür paten çeşitleri orta ve düşük hızda hareket eden asansör modelleri için üretilmiş olan paten çeşitleri oarak bilinmektedir.
Döner patenler: Kullanışlı bir özelliğe sahip oldukları için yüksek hızda asansörler de kullanıldığı gibi düşük hız ile hareket eden asansörlerde de kullanılmaktadır. Çok fazla tercih edilen bir model olarak yerini almış durumdadır.
Tekerlekli patenler: Genel olarak plastik ve polimer maddelerinden üretilirler. Yumuşak üretim maddeleridir. Bu yüzden sürtünme sesi de çok az olur. Bu nedenden dolayı çok sık tercih edilen bir ürün olarak yerini alır.

Posted in: asansör.
Last Modified: Ağustos 27, 2011

Leave a reply

required