Asansör bakım şartnamesi, genellikle asansörlü apartman yöneticileri ve asansör montaj, kurulum, bakım ve onarım hizmeti sağlayan firmaları ilgilendiren bir şartnamedir.

Asansörlerin bakımının nasıl yapılması gerektiği resmi bir şartname ile belirlenmiştir. Asansör bakımını yapacak olan firma, işini bu şartnameye uygun olarak yapmakla zorunludur. Apartman yöneticileri ya da asansör bakımı için bir asansör firması ile anlaşan gerçek ya da tüzel kişiler bu şartname’ye uygunluğunu kontrol etmelidirler. Eğer bir ihmal ya da uygunsuzluk tespit edilirse, imzalanmış olan bakım onarım anlaşmasını tek taraflı olarak iptal edebilirler.

Asansör Bakımı Nasıl Yaptırılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Binanızda kullanmakta olduğunuz asansörün mutlak surette yıllık periyodik kontrolleri yaptırarak bölgenizde bulunan belediye yada valilikten ruhsat alınmalıdır.

2. İşletme ruhsatı olmayan asansör kesinlikle kullanılamaz, kullanılmasına izin verilemez. Aksi durumlarda bina yönetimi  sorumludur.

3. Bakım zaman aralığına dikkat edilmeli aylık yıllık şekillerde bakım yaptırılmalı.

4. Bakım, bakımcı firmanın 18 Kasım 2008 tarih ve 27058 sayılı resmi gazetede Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan bakım yönetmeliğine ve diğer yayınlanmış olan standartlar ve yönetmelikler çerçevesinde hazırlayıp makine dairesinde asmış olduğu bakım talimatnamesine uygun şekilde yapılmalıdır.

5. Bakım için firmadan bakıma ve servise gelecek olan elemanlara ait isim listesi ve SSK numaralarını mutlaka alınıp Internet üzerinden kontrol edilmeli. Listede ismi olmayan firma elemanına kesinlikle bakım işi yaptırılmamalı. Bakım esnasında meydana gelebilecek olan kazalardan mülk sahibi olmanız sebebiyle yasa yöneticiyi de sorumlu tutmaktadır.

6. Bakım firmasının asansörün aylık bakım ve kontrolleri sonuçları eksikleri vs. belge üzerinde belirtmesi gerekmektedir. Bakım firmasının  eksik vs. gibi asansör hatalarını tespit ederek tarafınıza bildirildiği tarihten itibaren bu eksikleri yaptırmakla yönetim sorumludur.

 

Leave a reply

required